29. mája 2023Aj kominári musia dodržiavať BOZP
Komíny a ich údržba sú súčasťou požiarnej ochrany domov, ale aj pracovísk. Kominári sa ale nielen starajú o bezpečnosť druhých, ale sami musia dbať na …
Existuje mnoho chorôb z povolania a môžeme medzi ne zaradiť aj astmu. Práve na ňu sa často zabúda, pretože môže byť spôsobená aj inými faktormi. Ako sa teda dá preukázať, že skutočne vznikla v súvislosti s pracovným prostredím?
Profesionálna astma vzniká priamo v súvislosti s vašim pracovným prostredím. Ak ste teda trpeli astmou už niekedy v detstve a v práci sa vám začína opäť prejavovať, nejedná sa o profesionálnu astmu.
Profesionálna astma musí teda preukázateľne súvisieť s niektorým z faktorov, ktoré na vás pôsobia na pracovisku.
Astma je chronický zápal dýchacích ciest, ktoré je väčšinou spôsobené vdychovaním výparov z chemikálií alebo z prachu a ďalších látok. Ochorenie si väčšinou všimnete až po dlhšej dobe, ale typickými príznakmi sú dýchavičnosť, sipot, upchatý nos a podráždené oči. Môžete si teda spočiatku myslieť, že sa jedná o prechladnutie alebo alergickú reakciu.
Prečítajte si tiež: Najčastejšie choroby z povolania.
Ochoreniu sa nedá jednoznačne vyhnúť, pokiaľ sa nevyhnete daným spúšťačom. U niektorých povolaní bohužiaľ nie je možné vyhýbať sa určitému pracovnému prostrediu. V tomto prípade by ste museli úplne zmeniť prácu. Existujú spôsoby, ako aspoň minimalizovať riziko vzniku astmy z povolania. Napríklad hodnotenie rizík vzhľadom na astmu, zníženie doby expozície dráždivými látkam a ďalšie.
Prečítajte si tiež: Regály a ich bezpečné používanie na pracovisku.
V prvom rade je nutné obmedzenie kontaktu s danou dráždivou látkou. Všeobecne by ste sa mali ďalej vyhnúť vdychovaniu chemických látok, ako je chlór, oxid siričitý či prach. V horších prípadoch liečba zahŕňa lieky a ďalšie dýchacie pomôcky.