Ako poznáte, že vám hrozí syndróm vyhorenia?

Únava, vyčerpanie, strata motivácie a chuti do života. Pokiaľ vám sú tieto problémy povedomé, spozornite. Ide totiž o prvé varovné signály, ktoré môžu predvídať syndróm vyhorenia.

Pokiaľ sa stres hromadí dlhodobo, môže vyústiť až do syndrómu vyhorenia. Ide o dlhodobé vyčerpanie, ktoré sprevádza apatia, strata motivácie a záujmu o čokoľvek, čo sa okolo vás deje. Pozrite sa na najčastejšie signály, ktorými vám vaše telo dáva najavo, že už je toho naňho veľa.

1.     Psychická nepohoda

Syndróm vyhorenia býva často sprevádzaný psychickou nepohodou a emocionálnym vyčerpaním. U človeka sa prejavuje v podobe podráždenia, netrpezlivosti, častou zmenou nálad či neschopnosťou vstrebávať a reagovať na bežné každodenné podnety.

2.     Fyzické vyčerpanie

Dlhodobý stres a negatívne emócie totiž fungujú ako pijavice, ktoré z človeka postupne vysávajú všetku energiu. Zvyšujúca sa hladina stresu potom často spôsobuje poruchy spánku, vyvoláva nadmernú chuť do jedla, alebo je naopak príčinou nezdravého chudnutia. Človek potom nemá energiu na fyzickú aktivitu alebo akúkoľvek činnosť, ktorú predtým robil rád a pri ktorej úplne „vypol“.

3.     Žiadna žiarivá budúcnosť

Každý z nás už niekedy čelil stresujúcim situáciám alebo ťažkým životným udalostiam. Je veľmi dôležité, aby mal človek akúsi pozitívnu víziu o vlastnej budúcnosti a vedel, kam smeruje. Ľudia so syndrómom vyhorenia však žiadne plány a pozitívne výhľady do budúcnosti nemajú jednoducho preto, že nemajú odkiaľ čerpať energiu.

4.     Horší pracovný výkon

Čím dlhšie budete vystavení negatívnym emóciám, ktoré vás budú ovládať, tým viac sa bude váš pracovný výkon zhoršovať. Zrazu začnete robiť časté chyby, objavia sa konflikty s vašimi kolegami a zamestnancami a sústrediť sa na prácu a zvládať bežné veci v určitom čase pre vás začne byť nadľudská úloha.

5.     Nedostatok času na rodinu a priateľov                                            

Horšie pracovné nasadenie sa prejaví nielen u vás v práci, ale aj vo vašom osobnom živote. Neuspokojivé výsledky v práci, neskoro odovzdané úlohy a nedokončené projekty si pravdepodobne vyberú svoju daň v podobe voľného času, ktorý by ste bežne trávili s rodinou a priateľmi. Navyše, ak si už čas na svojich blízkych nájdete, zrejme si ho ani poriadne neužijete, pretože budete emočne úplne vyčerpaní.

6.     Znížená obranyschopnosť

Neustály stres, hromadiace sa povinnosti, kritika a negatívne pocity plné pochybností sa s istotou odrazia aj na vašej imunite. Často sa potom stáva, že vyhoreného človeka skolí aj obyčajná chrípka, ktorú by za normálnych okolností bez problémov ustál.

Prečítajte si ďalšie novinky v oblasti BOZP a PO:

Súvisiace články:

Ako posúdiť požiarne nebezpečenstvo na pracovisku?

Medzi povinnosti právnických osôb, fyzických osôb – podnikateľov, fyzických osôb, obcí a organizácií patrí v súlade so zákonom č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi podľa § 4 …

Ako posúdiť požiarne nebezpečenstvo na pracovisku?

Názvy pracovných pozícií sú nezanedbateľné!

Na jednej z kontrol u nášho klienta narazil technik na chybu v dokumentácií, ktorá sa môže zdať ako maličkosť. Jedná sa, ale o problém, ktorý je určite nezanedbateľný. V kategóriách …

Názvy pracovných pozícií sú nezanedbateľné!

Chcem informačnú schôdzku